pentru prepararea hranei, administratorul unei cantine a cumpărat în prima zi,6 L de lapte, pentru care a plătit 15 RON .A doua zi, a cumpărat de două ori mai mult lapte decât în prima zi, iar în ziua a treia, administratorul a cumpărat de trei ori mai puțin decât în prima zi .Calculați cât lapte a cumpărat administratorul în a doua zi și în a treia zi?
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.