👤

O mașină are la pornire accelerația de 5m/s La pătrat.Calculeaza după cat timp ea atinge viteza de 90km/h ​

Răspuns :

Răspuns:

Răspuns:

a= v/t

v- viteza

t- timpul

t= v/a

90 km/h= 90×1000/3600 m/s=24,3 m/s

t= 24,3/5=4,86s

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.


Zone Alte intrebari