Răspuns :
Explicatie cu pas:
Știind ca o păine costă 2 lei iar el a cumpărat 2 pâini:
2+2=4lei (costă 2 pâini)
Stiind ca 2 pâini costă 4 lei și 1kg de zahăr cât tot atât putem afla cât costă 3kg de zahăr:
3x4= 12lei (costă 3kg de zahăr)
Am aflat cât costă 3kg de zahăr.Acum putem afla cât costă 1kg de salam:
12x10=120lei (costă 1kg de salam)
Acum putem afla câți lei a cheltuit Ionel:
4lei+12lei+120lei=4lei+12lei=16lei+120lei=136lei
Câți lei îi rămân:
136lei-50lei=86lei
Râspuns:86lei.
Știind ca o păine costă 2 lei iar el a cumpărat 2 pâini:
2+2=4lei (costă 2 pâini)
Stiind ca 2 pâini costă 4 lei și 1kg de zahăr cât tot atât putem afla cât costă 3kg de zahăr:
3x4= 12lei (costă 3kg de zahăr)
Am aflat cât costă 3kg de zahăr.Acum putem afla cât costă 1kg de salam:
12x10=120lei (costă 1kg de salam)
Acum putem afla câți lei a cheltuit Ionel:
4lei+12lei+120lei=4lei+12lei=16lei+120lei=136lei
Câți lei îi rămân:
136lei-50lei=86lei
Râspuns:86lei.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.