Răspuns :
20 kg _____ 420 lei
43 kg ________x lei
x = 43*420 : 20 = 43*21 = 903 lei
Răspuns: 903 RON
Explicație pas cu pas:
Plan
1) Cât costă un kg de portocale?
420 : 20 = 21 RON costă un kg de portocale
2) Cât costă 43 de kg de portocale?
43 × 21 = 903 RON costă 43 kg de portocale
----------------------------------------------------------------------------
Rezolvarea problemei printr+un exerciţiu:
( 420 : 20) × 43 = 21 × 43 = 903 RON
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.