👤

va rog e ourgenta ajutatima la problema. 5 kg mere si 3 kg pere au costat 27000,iar 7 kg mere si 3 kg pere au costat 34200.cati lei a costat un 1 kg de mere si cati lei a costat un 1 kg mere

Răspuns :

5kg mere..................3kg pere.....................27000 lei
7kg mere .................3kg pere .....................34200 lei
2kg mere......................................................  7200 lei

1kg mere costa                    7200:2=3600 lei
5kg de mere costa                3600x6=18000 lei
3kg pere costa                      27000-18000=9000 lei
1kg pere costa                       9000:3=3000 lei