Sa se afle pretul unui kg de mere si a unui kg de pere daca 3 kg de mere si 7 kg de pere costa 74.000 lei iar 4 kg de mere si 2 kg de pere costa 40.000.
Fie pretul unui kg de mere m si pretul unui kg de pere p 4*m+2*p=40.000 ⇒ daca impartim la 2 obt 2m+p=20.000 (1) 3m+7p=74.000 ⇒ inmultesc cu 7 prima ec si obt 14m+7p=140.000 Le scad si obt 11m=140.000-74.000=66.000 ⇒ m=66.000:11=6.000 lei inlocuiesc in (1) si obt 2*6.000+p=20.000 ⇒ p=20.000-12.000=8.000
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.