👤

nectarul de pere este vandut in baxuri de 6 cutii a cate 150 cl fiecare cutie.un  bax costa 72 lei
calculati cati lei ar costa un litru de enctar cu pere



Răspuns :

daca un bax costa 72 lei =>  o cutie va costa 72:6=12 lei
Daca 150cl costa 12 lei  (150cl=1,5l)  => un litru va costa 12:1,5=8 lei