👤

O persoana cumpara 3 kg de mere cu 4 lei/kg si 6kg de prune cu 2,5 lei/kg. Un kg de fructe a costat in medie...

Răspuns :

4lei+2.5lei=7,5lei       7,5:2=3,75lei(a costat un kg-in medie)