👤

1.O persoana cumpara 3 kg de mere cu 4 lei/kg si 6 kg de prune cu 2,5 lei/kg.Un kilogram de fructe a costat in medie:
2.Rezolvati in multimiea numerelor intregi nenule inecuatia |x-2|*(2x-1)>0.


Răspuns :

1kg mere-A  =4 lei,,3A=4x3=12,,,,1kg prune-B=2,5lei,,,6B=2.5x6=15   3kg+6kg=12+15  9kg=27,,1kg=27:9=3,,,1kg  fructe  a  costat  3lei