👤

daca 2 kg de mere si 3 kg de portocale costa 23 lei,cat costa 6 kg de mere si 9 kg de portocale de aceeasi calitate?



Răspuns :

  5 kg ........... 23 lei  
15 kg ............. x lei  
x = (15 x 23 ) : 5 = 345 : 5 = 69 lei
2kg m + 3kg p ........ 23 lei
6kg m + 9kg p ........ x lei 

3(2kg m + 3 kg p) = 3* 23
6kg m + 3kg p = 69 lei = x