Răspuns :
a/4=b/6=c/14
dupa un an 25/100+100/100=125/100=5/4
5/4(a+b+c)=3480
a+b+c=3480*4/5=2784
b=6a/4=3a/2
c=14a/4=7a/2
a+b+c=a+3a/4+7a/2=12a/2=6a
(a) 6a=2784=> a=2784/6=> a=464
b=3a/2=3*464/2=696
c=7a/2=7*464/2=1624
(b) a dupa un an=5/4*464=580
b dupa un an=5/4*696=870
c dupa un an=5/4*1624=2030
(c) a dupa un an+ b dupa un an=580+870=1450
c dupa un an-2030
deci procentul celei de-a treia din suma priimelor 2=2030/1450=1.4*100/100=140/100= 140%
dupa un an 25/100+100/100=125/100=5/4
5/4(a+b+c)=3480
a+b+c=3480*4/5=2784
b=6a/4=3a/2
c=14a/4=7a/2
a+b+c=a+3a/4+7a/2=12a/2=6a
(a) 6a=2784=> a=2784/6=> a=464
b=3a/2=3*464/2=696
c=7a/2=7*464/2=1624
(b) a dupa un an=5/4*464=580
b dupa un an=5/4*696=870
c dupa un an=5/4*1624=2030
(c) a dupa un an+ b dupa un an=580+870=1450
c dupa un an-2030
deci procentul celei de-a treia din suma priimelor 2=2030/1450=1.4*100/100=140/100= 140%
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.