Notam k = 1kg de kivi si b = 1kg de banane Avem 2k + 3b = 27 Probabil vroiai sa spui ca 3kg de KIVI si 2kg de BANANE costa 28 de lei ... atunci avem : 3k + 2b = 28 /·3 9k + 6b = 84 2k + 3b = 27 /·2 => 4k + 6b = 54 (-) => 5k = 30 => k = 6 lei => b = 5 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru web care acoperă despre Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Nu ezitați să ne contactați dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară. Ne vedem data viitoare și nu ratați să marcați.